Zimowiska
Ogłoszenie
Życzenia
Cicha noc
22.12.2023 r. Okres Bożego Narodzenia należy do najpiękniejszych chwil w roku. W świąteczny i wyjątkowy klimat wprowadziły wszystkich wystawione przez uczniów klasy II jasełka. Mali artyści w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w scenografii nawiązującej do Betlejem, przedstawili opowieść o „cichej nocy”. Obok aniołów, Józefa i Maryi „Dzieciątko w żłobie” witali pastuszkowie, a także baśniowi bohaterowie. Jasełka wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a wspólne kolędowanie starszych i młodszych uczniów naszej szkoły uświadomiło obecnym i przypomniało, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko.
ŻYCZYMY WSZYSTKIM "MAGICZNYCH SWIĄT"!!!
3
Nasze Ekologiczne Pracownie
Utworzenie ekopracowni Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Jedlnie
Wartość całkowita zadania: 63 125,00 zł
Wysokość dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Łodzi: 59 860,00 zł
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Jedlnie została tegorocznym laureatem konkursu „Nasze Ekologiczne Pracownie”, który pozwolił na realizację marzeń o utworzenie pracowni do nauki przyrodniczej.
Ekopracownia powstała dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi udzielonej na zadanie pn.„Utworzenie ekopracowni Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Jedlnie” realizowane w ramach konkursu pn.„Nasze Ekologiczne pracownie”. Projekt swoim zakresem obejmował utworzenie ekopracowni poprzez zakup:
- pomocy dydaktycznych związanych bezpośrednio z edukacją ekologiczną;
- sprzętu multimedialnego;
- wyposażenia pracowni (stoliki, krzesła, szafki, fototapeta);- roślin doniczkowych.
Naszym marzeniem było stworzyć pracownię na miarę XXI wieku, wyposażoną w nowoczesny sprzęt i różnorodne środki dydaktyczne, aby proces lekcyjny był ciekawszy i zwiększyła się aktywność uczniów stanowiąca niezbędny warunek gwarantujący nabywanie wiedzy, zrozumienie i przyswojenie jej oraz umiejętne wykorzystanie w życiu codziennym.
Nowoczesna ekopracownia wyposażona w nowe meble, sprzęt multimedialny oraz w różnorodne pomoce dydaktyczne umożliwi uczniom w małej wiejskiej szkole lepsze zrozumienie świata przyrody, a także pozwoli na wyrównanie szans edukacyjnych. Przyczyni się do kształtowania wśród uczniów świadomości ekologicznej i postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska, uatrakcyjni zajęcia dydaktyczne i uaktywni młodzież do podejmowania działań proekologicznych oraz pozwoli na organizację ciekawych zajęć w grupach. Rozmieszczenie stolików daje możliwość różnorodnych kombinacji zespołowej pracy uczniów. Nie zabrakło również pomocy dydaktycznych służących obserwacji i związanych z nauką geografii: model ruchu obiegowego Ziemi, wulkanu czy skał, podręcznych zestawów do badania wody, gleby i powietrza, a także przenośna stacja pogody. Zakupiony monitor multimedialny pozwoli na korzystanie z nowoczesnych programów edukacyjnych. Dopełnieniem wyposażenia ekopracowni jest tematyczna fototapeta i dekoracyjne rośliny doniczkowe. Mamy nadzieję, że tak wyposażona pracownia będzie sprzyjać samodzielnemu i kreatywnemu rozwojowi uczniów i nauczycieli.
Serdecznie dziękujemy Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Podziękowanie
Konkurs powiatowy
15.12.2023 r. Uczennice z kl.VIII: Aleksandra Dobrowolska, Karina Kowalik i Antonina Stachura, reprezentowały naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim i Artystycznym im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Bo przecież trzeba znów pokochać ..." pod patronatem Starostwa Powiatowego w Radomsku. Zaprezentowały utwory K. K. Baczyńskiego: "Spojrzenie", "Z głową na karabinie", "Niebo złote Ci otworzę".
Tekst i zdjęcia- J. Modlińska
Jasełka drugoklasistów
14.12.2023 r. Jest taki dzień… Świąteczny nastrój zapanował dziś w klasie II. Dzieci wystąpiły w klasowych jasełkach prezentując swoje aktorskie zdolności przed rodzicami. Mali aktorzy z dużym przejęciem wiernie odtworzyli swoje role. Brawa dla naszych uczniów.
4
Podsumowanie akcji "Jestem widoczny"
14.12.2023 r. Uczniowie kl. III -VIII wzięli udzial w Happeningu ulicami Jedlna, promującym bezpieczne korzystanie z dróg publicznych. Marsz był podsumowaniem akcji "Jestem widoczny". W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie klas I-VIII chodzili przez listopad w kamizelkach odblaskowych i wykonali plakaty. Oto zwycięzcy konkursu:
- w kategorii kl. I-III:
1. miejsce - Oliwia Nita -kl. I
2. miejsce- Liliana Kiedrzynek i Katarzyna Bednarska - kl. III
3. miejsce - Błażej Fijałkowski i Zuzanna Witkowska - kl. I
- w kategorii kl.IV-VIII:
1. miejsce - Nicola Hyska i Maja Langner - kl. VI
2. miejsce - Kinga Kopeć -kl. IV
3. miejsce- Kaja Kowalik - kl. IV
Zwycięzcy otrzymali zestawy oświetlenia do rowerów, bidony, i drobne upominki. Gratulujemy.
2
Wyniki konkursu na najpiękniejszą maskotkę
7.12.2023 r. W poniedziałek uczniowie naszej szkoły głosowali w bibliotece na najpiękniejszą maskotkę. Maskotki przygotowali uczniowie klas I-III. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu i wykonaniu BAJKOWEJ- maskotki, która jest jednocześnie bohaterem ulubionej bajki. Wybór był niezwykle trudny, ponieważ wszystkie prace zasługiwały na pierwsze miejsce. Uczennice kl. VIII - A. Stachura i K. Kowalik policzyły głosy i w dniu dzisiejszym przyznano nagrody:
I MIEJSCE - OLIWIA KOPEĆ KL. I
II MIEJSCE - NIKOLA MIELCZAREK KL. II
III MIEJSCE - ZUZANNA WITKOWSKA KL. I
WYRÓŻNIENIA
IGA SUCHANIAK KL. I,
MARCELINA PRZYBYŁ KL. III,
KACPER KAPITAN KL. II,
MIKOŁAJ PRZYBYŁ KL. I,
OLIWIA NITA KL. I,
WERONIKA WINOWIECKA KL. II
Każdy z uczestników otrzymał nagrodę książkową i słodki upominek.
Tekst i zdjęcia - K. Zatorska
1
Andrzejki
29.11.2023 r. Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała magiczną moc, pozwalającą spojrzeć w przyszłość. Dziś wróżenie to dobra zabawa i wspominanie obyczajów naszych przodków. Andrzejki są też świetną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed adwentem. Środa, 29 listopada, przebiegała w naszej szkole pod hasłem wróżb andrzejkowych. Było wróżenie przyszłych zawodów, miejsc zamieszkania, poznawanie imion wybranków serca, wróżenie z kart, „kubeczki przyszłości”. Ten, komu celnie udało się rzucić monetą do miski z wodą, miał szanse na spełnienie swojego marzenia. Mamy nadzieję, że andrzejkowe wróżby były dla wszystkich bardzo udane.
Tekst i zdjęcia - A. Klekowska
3
Święto Pluszowego Misia
24.11.2023 r. 25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś. Nie sposób sobie wyobrazić dzieciństwa bez ukochanego misia. Pluszowy przyjaciel wszystko rozumie i o nic nie pyta. Zna wszystkie sekrety. Miś jest wprost stworzony do przytulania i zasypiania. Mimo coraz nowocześniejszych, może bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie mija, „bo czy to jutro, czy dziś, wszystkim potrzebny jest Miś!”.
W piątek, 24 listopada każdy z uczniów mógł przynieść swojego ukochanego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił czas spędzony w szkole.
Tekst i zdjęcia - A. Klekowska
Wyjazd do MDK w Radomsku
23.11.2023 r. 23 listopada uczniowie klas I-IV wybrali się do Miejskiego Domu Kultury w Radomsku na spektakl teatralny pt. „Alicja w Krainie Czarów”. Ta przepiękna opowieść wzbudziła w młodych widzach wiele emocji i wrażeń.
Musical niesie ze sobą naukę, aby KROCZYĆ PRZEZ ŻYCIE Z ODWAGĄ i NIE PODDAWAĆ SIĘ nawet gdy nadzieja jest bardzo nikła.
Z wizytą w Gigantach Mocy w Bełchatowie
21.11.2023 r. 21 listopada uczniowie klas IV – VI Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła Drugiego i Publicznej Szkoły Podstawowej w Radziechowicach uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce do Gigantów Mocy w Bełchatowie.
To interaktywne muzeum, w którym dzieci mogły dowiedzieć się, jak przebiegał proces powstawania w okolicach Bełchatowa pokładów węgla brunatnego, jak wygląda jego wydobycie oraz produkcja energii elektrycznej. Nowoczesne techniki multimedialne oraz środki interaktywne sprawiły, że trudne tematy okazały się przystępne w odbiorze i bardzo ciekawe. Dzieci obserwowały proces powstawania i wydobywania węgla, widziały szczątki mamuta z terenu bełchatowskiej odkrywki oraz koparki pracujące przy wydobyciu węgla. Uczniowie wysłuchali informacji na temat tradycji górniczych, a nawet przymierzali górnicze odświętne stroje. Dzieci obejrzały także edukacyjny film o produkcji energii elektrycznej. Uczniowie podzieleni na mniejsze grupy uczestniczyli w warsztatach, podczas których mieli okazję zbudować elektromagnes, wypróbować jego działanie oraz sprawdzić, jak rozchodzą się fale magnetyczne. Na zakończenie młodzi naukowcy zrobili kompas z igły do szycia. Bogatsi w wiedzę i doświadczenie, w doskonałych humorach i z zakupionymi pamiątkami powrócili do swoich szkół.
Tekst: Małgorzata Terlicka
Zdjęcia: Iwona Ołoszczyńska, Przemysław Prajs, Małgorzata Terlicka
17
Zachowaj Trzeźwy Umysł
21.11.2023 r. Celem głównym kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” 2023 było przekazanie informacji i wiedzy o zdrowym odżywianiu, podniesienie świadomości wartości aktywności fizycznej u dzieci i młodzieży oraz uświadomienie wpływu zdrowego trybu życia na codzienne funkcjonowanie. Stąd hasło kampanii „Rosnę zdrowo!” oraz tytuł konkursu plastyczno – literackiego, w którym udział wzięli uczniowie naszej szkoły.
Celem konkursu było: zachęcenie uczniów do przyjrzenia się swoim talentom, zastanowienia się nad swoimi zaletami oraz wzbudzenie kreatywności. Pokazanie, że każdy z nas jest w czymś dobry i może się tym pochwalić.
Nagrody książkowe i dyplomy za zaangażowanie i motywację do rozwijania swoich pasji i zainteresowań otrzymali następujący uczniowie:
Patrycja Tracz - klasa V
Maja Langner – klasa VI
Antonina Stachura – klasa VIII
Natalia Zasępa – klasa VIII
Serdecznie gratulujemy sukcesu w ogólnopolskim konkursie.
Koordynatorem była Małgorzata Krakowska – Rek
Pierwszaki czytelnikami
20.11.2023 r. Dziś w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, zapoznali się z regulaminem biblioteki, rozmieszczeniem księgozbioru. Wysłuchali również próśb książki. Potem przyszedł czas na zabawę w odgadywanie bajkowych zagadek. Z tym zadaniem pierwszaki poradziły sobie celująco. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Już jako czytelnicy biblioteki szkolnej podpisali się pod przysięgą. Na pamiątkę otrzymali Wyprawkę Czytelniczą w ramach ogólnopolskiego projektu Instytutu Książki „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka”. I wreszcie przyszedł czas na wypożyczenie książek. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa.
Tekst - K. Zatorska, zdjęcia D. Zięba
1
Droga do wolności
19.11.2023 r. ARTYSTYCZNE WYSTĘPY NASZYCH UCZNIÓW DLA LOKALNEJ SPOŁECZNOŚCI
Uczniowie klasy IV i VI zaprezentowali program artystyczny nawiązujący do wydarzeń historycznych, które prowadziły Polskę do wolności. Dzieci wystąpiły w kościele parafialnym w Jedlnie w Święto Niepodległości oraz w kościele parafialnym w Stobiecku Miejskim w niedzielę 19 listopada.
Występ artystyczny uczniów poza murami szkoły umacnia więzi z lokalną społecznością, kształtuje świadomość obywatelską. Wspólnie wyrażamy wtedy naszą miłość do Ojczyzny.
Nasi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Gratulujemy!
Tekst i zdjęcia: Anna Klekowska, Małgorzata Terlicka
105. Rocznica Odzyskania Niepodległości
10.11.2023 r. 1918 – NIEPODLEGŁA - pod takim hasłem świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Niepodległości. Uroczystość rozpoczęliśmy o symbolicznej godzinie 11.11 wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Takie momenty utrwalają w nas poczucie dumy narodowej.
Następnie uczniowie klasy IV i VI zaprezentowali część artystyczną nawiązującą do wydarzeń historycznych, które prowadziły Polskę do wolności. Uczciliśmy pamięć tych, co odeszli w obronie naszej Ojczyzny. Słuchając utworów poetyckich i wspólnie śpiewając piosenki o tematyce patriotycznej daliśmy wyraz więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym narodem, jego historią, tradycją i wartościami.
Pamiętajmy, że:
„Polska – to taka kraina,
Która się w sercu zaczyna (…)”
Tekst i zdjęcia: Anna Klekowska, Małgorzata Terlicka
V Powiatowy Konkurs Poezji Patriotycznej
9.11.2023 r. 8 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Kodrębie odbył się V Powiatowy Konkurs Poezji Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice:
Zygma Julia – klasa V i Langner Maja – klasa VI. Wybrane przez siebie utwory zaprezentowały z dużym emocjonalnym zaangażowaniem i ciekawą interpretacją. Julia recytowała wiersz Antoniego Słonimskiego „Polska”, a Maja utwór Cypriana Kamila Norwida „Moja piosnka”.
Dziewczynki otrzymały dyplomy i nagrody. Dla wszystkich uczestników był też słodki poczęstunek.
Gratulujemy i życzymy dalszych artystycznych sukcesów.
Tekst: Małgorzata Terlicka
Zdjęcia: Małgorzata Terlicka i Agnieszka Langner
Dzień Postaci z Bajek
5 listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.
6 listopada w naszym przedszkolu był dniem, w którym dzieci miały okazję, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów.
Z tej okazji wyruszyły w podróż do krainy bajek. Był to dzień kolorowy i wesoły! Dzieci przebierały się w bajkowe stroje. Wysłuchały fragmentów znanych bajek, a następnie rozpoznawały ich tytuły. Trafnie segregowały bajkowe rekwizyty oraz układały puzzle.
Na zakończenie dnia dzieci wykonały galerię najpiękniejszych postaci z bajek. Ten wyjątkowy dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych. Bajkowe przedpołudnie dało przedszkolakom wiele optymizmu i radości, a uśmiech na ich twarzach był najlepszym tego dowodem.
1
Archiwum Aktualności