„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”…
A czy można lepiej nauczyć młodzież udziału w lokalnym życiu społecznym niż poprzez umożliwienie jej w praktyce wpływania na losy gminy?
„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”…
A czy można lepiej nauczyć młodzież udziału w lokalnym życiu społecznym niż poprzez umożliwienie jej w praktyce wpływania na losy gminy?
5 i 6 maja 2022 roku uczniowie klas: II, III i IV uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Krakowa i Wieliczki. Rozpoczęła się ona od zwiedzania dawnej stolicy Polski.
Pierwszą atrakcją tego dnia było zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń im. Stanisława Lema. Jest to sensoryczny park edukacyjny z interaktywną ekspozycją przybliżającą prawa fizyki. Następnym etapem podróży po Krakowie było obejrzenie rzeźby Smoka Wawelskiego – ważnego symbolu miasta. Zwiedziliśmy dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu, Katedrę Wawelską – miejsce koronacji królów Polski oraz krypty, w których pochowano wielu władców. Mieliśmy okazję obejrzeć dzwon Zygmunta i posłuchać historii związanej z tym obiektem. Potem Drogą Królewską udaliśmy się na Rynek Główny. Tu odwiedziliśmy Fabrykę Cukierków. Poznaliśmy sposób produkcji cukierków i lizaków - wywołało to duże zainteresowanie i wiele pytań. Po pokazie każdy mógł spróbować zrobionych ręcznie słodyczy. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i cukierki. Wieczorem zakwaterowaliśmy się w hotelu, zjedliśmy kolację i zakończyliśmy dzień jazdą tramwajem oraz niedługim spacerem po krakowskim rynku.
Drugiego dnia odwiedziliśmy Kościół Mariacki, wewnątrz którego znajduje się drewniany ołtarz wykonany przez słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza. Mijając zabytkowe kamieniczki, widzieliśmy Pałac Arcybiskupów Krakowskich ze słynnym „oknem papieskim”, a następnie podziwialiśmy takie zabytki jak: Sukiennice, Barbakan, Brama Floriańska, Collegium Maius – najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ostatnim etapem naszej podróży była Kopalnia Soli w Wieliczce. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczęliśmy na głębokości 64 metrów, a zakończyliśmy na poziomie 135 metrów pod ziemią. Widzieliśmy wiele pięknych komór i rzeźb solnych oraz główną atrakcję, czyli kaplicę św. Kingi całkowicie wyrzeźbioną w solnej bryle.
Dzięki sprzyjającej pogodzie, miłej atmosferze, a przede wszystkim profesjonalnej organizacji, udało się wiele zobaczyć i fantastycznie spędzić czas. Wyprawa dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń, szczególnie u tych uczestników, którzy odwiedzili niektóre miejsca po raz pierwszy w życiu.
ZAINWESTUJ W NASZĄ PLANETĘ - tak brzmi hasło tegorocznego Światowego Dnia Ziemi.
Data 22 kwietnia stanowi okazję do refleksji nad aktualną sytuacją naszej planety. Ponadto jest to powód do wzięcia udziału w akcjach mających na celu zwrócenie uwagi na problematykę współczesnej ochrony środowiska.
W naszej szkole uczniowie klasy VI i VII przygotowali przedstawienie ekologiczne. Był to sąd nad nieodpowiedzialnym mieszkańcem miasteczka, który nie wiedział, jak postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Bohaterowie jednak postanowili dać mu nauczkę za nieszanowanie i zniszczenie środowiska.
Ponadto w kwietniu odbył się konkurs geograficzny dla uczniów klas IV-VIII pod hasłem „Woda jest życiem”. Jego celem była promocja odpowiedzialnego korzystania z wody, kształtowanie zachowań i postaw proekologicznych oraz rozwijanie wiedzy o wodzie. Wzięło w nim udział 30 uczniów.
Pierwsze miejsce zajęli następujący uczniowie: Julia Kiedrzynek i Michał Ołoszczyński - klasa VII,
drugie miejsce – Klaudia Wójcik – klasa VII,
trzecie miejsce –Martyna Konat – klasa VIII.
Organizatorem była pani Małgorzata Krakowska – Rek.
21 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Dniu Języków Obcych 2022 zorganizowanym przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomsku. To już dziesiąta edycja tego wydarzenia promującego naukę języków obcych.
W ramach obchodów tego święta przygotowano cztery konkursy dla uczniów ze szkół podstawowych: konkurs na lapbook, czyli kreatywną pomoc naukową, konkurs na filmik z TikToka „Lekcja języka na zdalnym”, konkurs na scenkę - prezentację znanej osobistości (do wyboru był Napoleon Bonaparte, królowa Elżbieta i Angela Merkel) i quiz wiedzy o krajach frankofońskich, anglo- i niemieckojęzycznych.
I miejsce w konkursie na filmik z TikToka zajęła Zofia Maligłówka - uczennica klasy VIII.
III miejsce za prezentację znanej osobistości przypadło Aleksandrze Owczarek z klasy IV.
W quizie wiedzy naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Suska oraz Oskar Krakowski, uczniowie klasy VII, którzy znaleźli się tuż za podium.
30 marca uczniowie klasy drugiej pod opieką pani Doroty Zięby i pani Anny Bedlechowicz odwiedzili siedzibę Gminnej Biblioteki Publicznej w Ładzicach.
Pani kierownik, Elżbieta Kowalska, zapoznała drugoklasistów z księgozbiorem biblioteki oraz przeprowadziła konkurs literacko – filmowy. Okazało się, że uczniowie doskonale znają treść dziecięcych książek oraz bajek i chórem odpowiadali trafnie na zadawane przez panią bibliotekarkę pytania. W nagrodę otrzymali słodką niespodziankę.
Wyjazd został zorganizowany w ramach współpracy biblioteki szkolnej z gminną placówką.
Dziękujemy bardzo za ciekawą lekcję biblioteczną i serdeczne przyjęcie!!!
24 marca 2022 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Radziechowicach Drugich odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, w których wzięli udział uczniowie naszej szkoły: Aleksandra Owczarek i Magdalena Rybak z klasy IV, Jakub Choma z klasy VII oraz Jakub Saternus, Bartłomiej Chwała, Kornel Kowalik z klasy VIII.
W pierwszej części uczestnicy pisali test ze znajomości przepisów przeciwpożarowych. Najlepiej napisała go Aleksandra Owczarek. Uczennica zakwalifikowała się do eliminacji ustnych turnieju. Niestety nie udało jej się stanąć na podium.
Na zakończenie uczestnicy otrzymali nagrody, które wręczył Wójt Gminy Ładzice, pan Krzysztof Ciupiński. Za przekazane nagrody serdecznie dziękujemy.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Opiekunem uczniów była pani Małgorzata Krakowska – Rek.
Szanowni Państwo,
Drodzy Uczniowie,
nasza szkoła nadal aktywnie uczestniczy w akcji charytatywnej na rzecz Sąsiadów z Ukrainy. Tym razem zbieramy podstawowe produkty żywnościowe, dlatego gdyby ktoś z Państwa pragnął włączyć się w akcję, to serdecznie zapraszamy.
Pilnie potrzebne są następujące artykuły:
- ziemniaki, marchew, pietruszka,
- mąka, cukier,
- mleko, kakao, herbata,
- sól, masło, kasza, ryż, koncentrat pomidorowy, makarony.
Potrzebne są również:
- kosmetyki,
- pieluchy tetrowe,
- pampersy w różnych rozmiarach.
BARDZO DZIĘKUJEMY ZA OKAZANE SERCE!
Internet to główne źródło wiadomości dla współczesnych nastolatków. Badania wskazują, że ponad 20% uczniów nie zwraca uwagi na pochodzenie informacji i nie weryfikuje jej rzetelności.
Jak nie dać się oszukać? Szczegółowe wskazówki znajdziecie poniżej
Od 1 marca 2022 r. do 10 marca 2022 r. trwa nabór uczniów do klasy I i wychowanków do oddziałów przedszkolnych w naszej szkole. Dokumenty rekrutacyjne znajdują się poniżej.
zal._1_-_Zgloszenie_do_klasy_I.docx
zal._2_-_Wniosek_o_przyjecie_do_szkoly_dziecka_zamieszkalego_poza_obwodem_szkoly.docx
Zal._3_-_Wniosek_o_przyjecie_dziecka_do_oddzialu_przedszkolnego.docx
Zal._4_-_Deklaracja_o_kontynuowaniu_wychowania_przedszkolnego.docx
11 lutego w naszej szkole zostały zorganizowane walentynki, w których uczestniczyli uczniowie młodszych klas oraz nauczyciele. Już od samego rana czuć było wśród dzieci poruszenie i atmosferę tego święta.
Miłym akcentem była poczta walentynkowa. Przygotowana została skrzynka, do której można było wrzucać kartki. W efekcie uczniowie i nauczyciele zostali obdarowani walentynkami.
W tym szczególnym dniu entuzjazm towarzyszył wszystkim, a na twarzach gościł uśmiech.
10 lutego uczniowie klasy pierwszej oficjalnie dołączyli do grona czytelników biblioteki szkolnej. W tym dniu złożyli uroczyste przyrzeczenie oraz zostali pasowani na czytelnika biblioteki.
Pierwszoklasiści poznali również zasady obowiązujące w bibliotece, obejrzeli wystawę książek nowych i zniszczonych przez czytelników. Dowiedzieli się, jak dbać o książki, by można było z nich korzystać przez wiele lat. Na zakończenie odgadywali literackie zagadki. W nagrodę wszyscy otrzymali zestawy książek ufundowane przez Instytut Książki w ramach programu „Mała książka - wielki człowiek”.
Uroczystość pasowania przygotowała i przeprowadziła pani Anna Bedlechowicz.
8 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji w naszej szkole zostały przeprowadzone dla wszystkich uczniów zajęcia promujące bezpieczne zachowania w sieci, podczas których wykonywano m.in. prace plastyczne.
DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zapoznanie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
Więcej informacji na temat prawidłowych zachowań w internecie można znaleźć na stronie https://www.saferinternet.pl.
Boże Narodzenie to wyjątkowy czas. Aby podkreślić znaczenie Świąt Bożego Narodzenia, uczniowie klasy IV z pomocą klasy VII 17 grudnia wystawili jasełka. W specjalnie przygotowanych strojach podążali do Betlejem. Był święty Józef, Maryja i współczesna rodzina. Nie zabrakło pastuszków, mędrców i oczywiście uroczych aniołków.
Jasełka wprowadziły wszystkich w świąteczny nastój. Po przedstawieniu głos zabrała pani dyrektor, która podziękowała uczniom za występ oraz złożyła wszystkim życzenia świąteczne.
Pod koniec listopada odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny pod hasłem „Nie palę, dbam o zdrowie”.
Jego celem było promowanie profilaktyki uzależnień od nikotyny, promocja zdrowych zachowań na co dzień, bezpiecznych form spędzania wolnego czasu oraz rozwijanie kreatywności i wyobraźni uczniów.
Wzięło w nim udział ośmioro uczniów z klasy IV.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce – Nikola Hyska
II miejsce - Maja Sobera
II miejsce – Jakub Szmit
III miejsce – Maja Langner
Organizatorem konkursu była pani Małgorzata Krakowska – Rek.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II
W tym roku po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji SZLACHETNA PACZKA organizowanej przez Stowarzyszenie Wiosna. Akcja opiera się na idei przekazywania bezpośredniej pomocy osobom potrzebującym i ich rodzinom na podstawie wcześniejszego rozpoznania ich potrzeb. Osoby potrzebujące otrzymują paczkę odpowiadającą ich indywidualnym oczekiwaniom.
Objęliśmy opieką panią Bożenę, stając się tym samym Darczyńcą w tej akcji charytatywnej. Do tworzenia paczki dla wybranej przez nas rodziny zaprosiliśmy całą społeczność szkolną.
Zaangażowanie Rodziców, Dzieci i Pracowników szkoły przyniosło nieoczekiwane efekty - udało nam się zebrać wszystkie potrzebne produkty i tym sposobem spełnić marzenia pani Bożeny.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim Uczniom, Rodzicom, Dyrekcji, Nauczycielom oraz Pracownikom szkoły za przyłączenie się do akcji i bezinteresowny dar serca, bo ,,dobroć okazana innym wraca do nas ze zdwojoną siłą.”
7 grudnia 2021 r. uczniowie klasy V i VI pojechali do kina w Radomsku.
W Miejskim Domu Kultury obejrzeli film „Nasze magiczne Encanto”, który opowiada historię niezwykłej rodziny Madrigal. Ich pełen magii dom znajduje się w tętniącym życiem mieście, zwanym Encanto, ukrytym w górach Kolumbii. Magia Encanto sprawiła, że każde dziecko w rodzinie – z wyjątkiem Mirabel - posiada szczególną moc. Kiedy magia otaczająca Encanto jest w niebezpieczeństwie, Mirabel odkrywa, że to właśnie ona, jako jedyna zwyczajna osoba w tej wyjątkowej rodzinie, może być jej ostatnią nadzieją. Film pokazuje, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa rodzina, to dla niej jesteśmy w stanie zrobić wszystko.
Dziękujemy Urzędowi Gminy Ładzice za udostępnienie na wyjazd autobusu szkolnego.
Wyjazd zorganizowały: pani Małgorzata Krakowska-Rek i pani Beata Siemińska.
6 grudnia to data, którą zna każde dziecko. W tym dniu Święty Mikołaj obdarowuje wszystkich małymi upominkami. Zwyczaj ten związany jest z osobą świętego Mikołaja, biskupa z Miry, który cały swój majątek rozdał ubogim i potrzebującym.
W naszej szkole mikołajki już na stałe wpisały się w kalendarz szkolnych wydarzeń. Z tej okazji również w tym roku nie zabrakło śmiechu, radości i zabawy. Uczniowie przyszli ubrani na czerwono i w mikołajkowych czapkach, dzięki czemu w klasach i na korytarzach zrobiło się wesoło i kolorowo. Pojawił się również Święty Mikołaj, który odwiedził najmłodszych uczniów i przedszkolaków. Rozdał im mikołajkowe prezenty. Dzieci szczęśliwe i z uśmiechem na twarzy odpowiadały na pytania Mikołaja, śpiewały piosenki i serdecznie zapraszały go za rok.
Od 25 października do 2 grudnia w naszej szkole odbyła się akcja pod hasłem „Jestem bezpieczny”. W tym czasie wszyscy uczniowie nosili elementy i kamizelki odblaskowe. Podsumowaniem akcji był konkurs pt. „Modny strój” oraz happening ulicami Jedlna.
Wyniki konkursu:
I miejsce ex aequo – Kaja Kowalik (kl. II), Igor Pukacz (kl. I)
II miejsce - ex aequo Liliana Kiedrzynek (kl. I), Kinga Kopeć (kl. II)
III miejsce – ex aequo Igor Krakowiecki (kl. I), Bartłomiej Szmit (kl. II), Nikola Hyska (kl. IV)
Za udział w projekcie wszystkim dziękujemy.
Nad przebiegiem akcji czuwały panie: Jolanta Modlińska i Urszula Rak.
Czy wiedzieliście, że Dzień Języków Europejskich przypada 26 września?
W naszej szkole to święto jest obchodzone zawsze pod koniec listopada. W tym roku finał odbył się 29 listopada. Uczniowie mieli za zadanie udekorować swoje sale lekcyjne w barwy, flagi, symbole i godła wcześniej wylosowanych krajów. Oprócz tego zostali poproszeni o przebranie się za postacie historyczne, sportowców lub obecnie żyjących celebrytów. Walka była zacięta, był obecny duch rywalizacji, klasy były pięknie udekorowane, a uczniowie mieli wspaniałe przebrania.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
KATEGORIA KLAS I-III:
Miejsce I - klasa II
Miejsce II - klasa III
Miejsce III - klasa I
KATEGORIA KLAS IV-VIII
Miejsce I - klasa VIII
Miejsce II - klasa IV
Miejsce III - klasa VI
Dziękujemy uczniom i wychowawcom za zaangażowanie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Organizatorem turnieju był pan Paweł Kwiatkowski.
Regulamin konkursu plastycznego
„Literacki miś”
Powered by aSc EduPage